András Lajosné Pirisi Julis
András Lajosné Pirisi Julis

2024. december 9. Hétfő

András Lajosné Pirisi Julis

népi iparművész, hímző

Születési adatok

1900. október 11.

Kalocsa

Halálozási adatok

1987. szeptember 18.

Kalocsa


Életút

A kalocsai hímző és pingáló asszonyok első generációjának képviselője. A hímzéssel gyermekkorában ismerkedett meg. Tizenhat évesen már maga rajzolta a kalocsai mintákat. Kezdetben kötényeket, pruszlikokat, ingvállakat készített, de kedvelte a lakástextíliákat, a terítők, függönyök, ágyneműk mintáinak előírását. Eleinte az ún. öregvarrásos stílus kevésbé színes, egyszerűbb mintáit alkalmazta. A színes kalocsai hímzés népszerűsödésével áttért a színpompás új stílusra. Motívumai közül jellegzetesek a rózsái, szegfűi, liliomai, tulipánjai, nefelejcsei. Mintaíró tehetségére Gábor Lajos festőművész figyelt fel, aki kerámiaműhelyében alkalmazta (1925). Kalocsai mintás vázákat, tányérokat festett. Munkái közül kiemelkedik a Kalocsai Népi Együttes hímzett kosztümtárának elkészítése. A Kalocsai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet alapító tagja.

Emlékezet

Hímzései és kiállított alkotásai a kecskeméti Népi Iparművészeti Múzeum gyűjteményében, állandó kiállításain és időszakos tárlatain láthatók.

Elismerés

Népi iparművész (1955), a Népművészet Mestere (1958).

Irodalom

Irod.: Domanovszky György–Varga Marianna: Mai magyar népi iparművészet. (Bp., 1983).

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője