Gállik István
Gállik István

2024. április 19. Péntek

Gállik István

mérnök

Névváltozatok

Dömötör István

Születési adatok

1866. március 2.

Budapest

Halálozási adatok

1945. április 16.

Budapest


Család

Sz Dömötör János honvédelmi minisztériumi számtanácsos. Nevelő apja: Gállik Sándor (1825–1901) jogász, ügyvéd, Vác város tiszti ügyvéde. F: 1897–1901: Krenedits Mária (1878–1901). Leánya: Gállik Mária; fia: Dömötör Sándor. 2. Krenedits Vera. Fia: Gállik István (1920–) mérnök, a műszaki tudományok kandidátusa.

Iskola

A bp.-i József Műegyetem Mérnöki Karán végzett (1888), műszaki doktori okl. szerzett (1922).

Életút

A József Műegyetem Mérnöki Kar Hídépítési Tanszékén Kherndl Antal tanársegéde (1888–1890). A Földművelésügyi Minisztérium (FM) keretében, az Országos Vízépítési Hivatal (OVH) Vízrajzi Osztályának mérnöke (1890–1892), a Kereskedelemügyi Minisztérium Hídépítési Osztályának mérnöke (1892–1918), az Osztály vezetője, (1918–1926), c. helyettes államtitkárként nyugdíjazták (1926), nyugdíjazása után a minisztérium tanácsadó szakértője (1926-től). Hídépítéstannal, vas és acél szerkezeti anyagok szilárdsági vizsgálataival, ill. a kontrakció, a hegesztés, az ún. Poisson-féle szám kérdéseivel foglalkozott. Jelentős eredményeket ért el a nagy szilárdságú acélok hasznosítása terén, elsőként állapította meg, hogy nyitott hidakon megfelelő merevségű végső keresztkötést kell alkalmazni. Számos híd szerkezetének tervezésében, építésében vett részt (pl. Ferenc József híd, Erzsébet híd, Margit híd kiszélesítési és megerősítési munkálataiban). Jelentős szerepet játszott az I. vh. idején leromlott állagú, valamint az 1919. évi román megszállás idején felrobbant Tisza-hidak, ill. a Lánchíd újjáépítésében (1913– 1916).

Elismertség

Az Acélbizottság előadója, majd alelnöke. A Magyar Mérnök és Építész Egylet (MMÉE) és a Magyar Anyagvizsgálók Egyesülete alelnöke, tb. tagja.

Elismerés

A József Műegyetem tb. doktora (1922). Hollán-pályadíj (MMÉE, 1891), a Kisfaludy Társaság Greguss-jutalma (a bp.-i Lánchíd újjáépítésének műszaki és esztétikai szempontból is tökéletes megoldásáért, 1918).

Főbb művei

F. m.: A nehézkedés állandója. (Természettudományi Közlöny, 1888)
A hídfők és hídoszlopok legczélszerűbb helyzetének meghatározása. (A Magyar Mérnök és Építész Egylet Közlönye, 1890)
Adalékok az átlósan rácsozott tartól elméletéhez. (A Magyar Mérnök és Építész Egylet Közlönye, 1891)
A testek szilárdságára és alakváltozására vonatkozó újabb elméletek átnézete. (Bp., 1906)
A fémek vizsgálata a brüsszeli kongresszuson. (A Magyar Mérnök és Építész Egylet Közlönye, 1908)
A szakadási kontrakció jelentősége a vas anyagok minőségének megítélésben, különös tekintettel a képlékenységre. (A Magyar Mérnök és Építész Egylet Közlönye, 1909)
A Poisson-féle tényező és a térfogatváltozás törvénye rugalmas alakváltozásoknál. (Anyagvizsgálók Közlönye, 1917)
A rugalmas feszültségváltozás törvénye. (Anyagvizsgálók Közlönye, 1918)
A vásárosnaményi Tisza híd építésének és a felrobbantott híd helyreállításának ismertetése. 6 táblával. (H. n., 1920)
Építkezések vállalatba adásának módjai, tekintettel a háború alatt és a háború után bekövetkezett rendkívüli viszonyokra. (A Magyar Mérnök és Építész Egylet Közlönye, 1922)
A budapesti Lánchíd, Margithíd és Erzsébethíd kőburkolattal történt átalakítása. 4 táblával. (Bp., 1922)
A nagyobb szilárdságú szerkezeti acélok kérdésének állása Magyarországon. (A Magyar Mérnök és Építész Egylet Közlönye, 1928)
A vasbetonhidak és vashidak összehasonlítása az Óbudán építendő új Duna híddal kapcsolatban. Az ellenőrző bizottság jelentése. (Bp., 1934)
A ferde hegesztett varratok szilárdsága. (Bp., 1936)
A ferde szakadás elmélete, különös tekintettel a ferde szögecssorok által gyengített keresztmetszetekre. (A Magyar Mérnök és Építész Egylet Közlönye, 1936)
Szögecsek és szögecselt kötések szilárdságára vonatkozó kísérletek és kapcsolatos tanulmányok. A 21. sz. acélbizottsági jelentés. (Bp., 1937)
A vasszerkezetek méretezése szempontjából fontosabb kihajlási kérdések megvilágítása. (Technika, 1938)
Bemetszett rudak és szögecselt kötések fáradási szilárdsága. (Anyagvizsgálók Közlönye, 1940).

Irodalom

Irod.: G. I. (Magyar műszaki alkotók. Bp., 1964).

Megjegyzések

Gulyás: téves családi adatokkal! Művei bibliográfiákban összekeverve fia, Gállik István (1920–) munkáival!

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője