Boris László
Boris László

2024. március 29. Péntek

Boris László

grafikus, karikaturista

Névváltozatok

Trebitsch

Születési adatok

1897.

Budapest

Halálozási adatok

1924. április 14.

Menton, Franciaország


Iskola

Tanulmányait Budapesten végezte.

Életút

Érettségi után, az I. vh. idején haditérképeket rajzolt a Pesti Hírlap számára (1915–1918). Az összeomlás után társadalomkritikai- politikai töltetű rajzai a Bolond Istók c. lapban jelentek meg (1918–1919). A Tanácsköztársaság alatt részt vett a bp.-i máj. 1-jei dekorációk elkészítésében (1919), ezért bebörtönözték; a proletárdiktatúra bukása után Pozsonyba emigrált (1919 ősze). Bécsben telepedett le (1920-as évek eleje), egy rövid ideig Münchenben, a híres szecessziós lapnál, a Simplicissimusnál dolgozott, majd Berlinben élt, ahol az Ullstein Verlag képgrafikusként foglalkoztatta. Halála előtt Londonban, ill. Párizsban élt, újságokat illusztrált és számos karikatúrát készített. Rajzciklusaiban, karikatúráiban könnyed, lendületes rajztechnikával, szellemes-szatirikus éllel jelenítette meg a nagyvárosok életét; grafikái Schiele modern torzóihoz hasonlíthatóak. A színházak, mulatók, kávéházak mondén világának bemutatása mellett politikai-társadalmi kérdéseket is felvetett. Rézkarcaiból, hidegtűiből a lipcsei Dehne Kiadó több sorozatot jelentetett meg (1920- tól): Die Bühne (‘A színpad’); Erste Liebe (‘Első szerelem’); Geld (‘Pénz’); Schatten (‘Árnyak’).

Emlékezet

A Magyar Nemzeti Galéria (MNG) számos rajzát, vázlatát és sokszorosított grafikai lapját őrzi.

Főbb művei

Kiállítása: gyűjteményes: Ernst Múzeum (Budapest, 1921). F. m.: könyvillusztrációi: Móricz Zsigmond: A szerelmes levél. Kisreg. Ill., a borítékot Végh Gusztáv rajzolta. (Bp., 1918)
Gogol: Egy őrült emlékiratai. Ford. Barta Sándor. Ill. és a szöveget kőre írta. Bibliofil kiad. illusztrált kartontokban. (Wien, 1922
A bevezető tanulmányt Komlós Aladár írta. Hasonmás kiad. Bp., 1969
Az előszót Gáspár Ferenc írta. 3. kiad. 1999).

Irodalom

Irod.: Lengyel Menyhért: Boris. (Nyugat, 1924)
B. L. gyűjteményes kiállítása. Kat. A katalógust szerk., az előszót írta Lázár Béla. (Bp., Ernst Múzeum, 1921)
Kontha Sándor: B. L.-ról. (Művészet, 1951).

Megjegyzések

Lexikonokkal ellentétben a halálozás helye: Menton!

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője