Bálint Benedek
Bálint Benedek

2024. május 20. Hétfő

Bálint Benedek, szentkatolnai

fametsző, grafikus, iparművész

Születési adatok

1860. május 20.

Szentkatolna, Háromszék vármegye

Halálozási adatok

1920. szeptember 20.

Békéscsaba


Család

Testvére: Bálint Gábor (1844–1913) nyelvész, orientalista.

Iskola

A bp.-i Mintarajziskolában tanult (1876–1880), a fametszéses reprodukálás (klisékikészítés) technikáját Morelli Gusztávtól sajátította el.

Életút

Rövid párizsi és londoni tartózkodás után a magyar fametszőket foglalkoztató Morelli-műhely fametszője (1885–1902), majd Kézdivásárhelyen rajztanár (1902-től). Az egyik legismertebb magyar fametsző, Munkácsy Mihály festményeinek és rajzainak sokszorosítója. Részt vett a 19. sz. egyik legjelentősebb vállalkozásának, Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben (I–XXI, 1887-től) c. kiadványsorozatnak az illusztrálásában. Székely népi stílusban iparművészeti munkákat is készített; különösen tüllre varrott új csipketechnikájával keltett feltűnést.

Emlékezet

Szülőfalujában emlékülést rendeztek tiszteletére, ill. szülőházát Borcsa János és Bakk Pál helytörténészek kezdeményezésére emléktáblával látták el (1996). Róla nevezték el a szentkatolnai Bálint Benedek Általános Iskolát.

Szerkesztés

Párizsban a L’’illustration, Londonban a The Geographic c. lapok munkatársa (1880-as évek).

Kiállítások

F. kiállításai: egyéni: Bp. (1909)
Kolozsvár (1909)
emlékkiállítása: Szentkatolna (1996).

Főbb művei

F. m.: írása: A székely népművészetről. (Erdély, 1907).

Irodalom

Irod.: B. B. és a székely népművészet. (Kézdivásárhely, 1910)
Szentkatolnai B. B. Tanulmányok és B. B. fametszetei. Szerk. Borcsa János. (Kézdivásárhely, 1998).

Szerző: Kozák Péter

Műfaj: Pályakép

Megjelent: nevpont.hu, 2013

×

Földieknek látszók

Női szentek és boldogok

Legújabb könyvemben tizenkét különös sorsú, közismert, mégis ismeretlen 10–13. századi női szent, boldog és boldog emlékezetű nő életútja szerepel. A szentekről és boldogokról azt hihetnénk, hogy önmegtagadó, imádságos, nem egyszer aszketikus életük kiáltó ellentétben állt világi kortársaik tevékeny mindennapjaival. Valójában valamennyiük élete küzdelmes volt, tele gyarlósággal, hibával, szerencsés és szerencsétlen döntések sorozatával, rendkívüli jellemük azonban a magyarság sorsdöntő pillanataiban felülemelkedett minden addigi kétségen és korláton. Talán egyetlen fejedelmi család sem adott annyi szentet, mint a három évszázadon át uralkodó Árpád-ház, talán egyetlen történelmi korszakban sem élt annyi női szent és szent életű női hitvalló, mint az Árpád-kori Magyar Királyság területén. Az uralkodói dinasztia szentjein kívül könyvem megemlékezik a keresztény hitet a külhonban terjesztő magyarországi uralkodónőkről és fejedelemasszonyokról is.

A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, gazdagon illusztrált album kedvezményes áron, 5942 forintért megrendelhető a vevoszolgalat@kossuth.hu emailen.

Kozák Péter
a Névpont szerkesztője